Facebook Síť X Pinterest email tisk

Bylinky na léčení svrabu

Napsala Mgr. Jitka Konášová

Naposled upraveno

Hlavní stránkaJak se zbavit svrabu

Onemocnění svrabem je způsobené drobnými roztoči s názvem zákožka svrabová. Zákožka se zavrtává do kůže a způsobuje tak pacientům velmi nepříjemnou, bolestivou vyrážku. Při onemocnění svrabem se doporučuje vyhledat lékaře, ale v některých případech se stává, že léčba stanovená lékařem pacientovi nepomáhá, a tak se pacienti často zkouší obrátit k lidovému léčitelství. Vždyť za zkoušku se nic nedá, navíc následující bylinky nemohou léčbu nijak zhoršit. Je třeba také ale zdůraznit, že léčivé účinky některých těchto bylinek nejsou nijak vědecky potvrzené.


Obsah článku

Domácí léčba svrabu

Domácí léčbě svrabu, by vždy mělo předcházet lékařské vyšetření, přestože řada pacientů sama snadno pozná, že trpí svrabem. Příznaky tohoto onemocnění jsou totiž výrazné a obvykle nenechají pacienta na pochybách, co ho postihlo. Hlavním a nejvýraznějším příznakem je extrémně svědivá červená vyrážka, jejíž svědění se ještě zhoršuje večer před spaním. V některých případech může navíc pacient sledovat na kůži malé hrbolky a cestičky kudy se zákožka svrabová zavrtala do kůže.

K domácí léčbě se může využít některá z níže uvedených bylinek.

Tea tree oil

Tento olej z čajovníku má nepochybně různé léčivé účinky, jeho olej se užívá nejen jako antiseptikum, ale je vhodný i pro léčbu kožní infekce nebo problémových bodnutí různým hmyzem.

Olej z čajovníku se řadí mezi esenciální oleje. Jeho léčivé účinky na svrabové onemocnění nejsou ale vědecky zcela potvrzené. Olej z čajovníku může pomoci se zmírněním svědění, ale rozhodně nedokáže zlikvidovat vajíčka, která zákožka svrabová klade hluboko do kůže. Dokáže ale pravděpodobně zlikvidovat dospělé jedince zákožky svrabové. Olej z čajovníku je volně dostupný třeba na internetu. Pacient by ale měl ale nejprve zjistit, jestli náhodou není na tento olej alergický.

Aloe vera

Aloe vera se běžně vyskytuje v řadě domácností jako pokojová rostlina. Někteří její pěstitelé si jsou ale dobře vědomi jejích léčivých účinků. Ty jsou známé již tisíce let. Aloe vera se užívá na spáleniny, drobná poranění i odřeniny. Ve formě latexu slouží jako projímadlo. Aloe vera se používá i na léčbu kožního onemocnění. Objevila se i studie, která tvrdí, že aloe vera má pomáhat i při léčbě svrabu podle této studie působí aloe vera stejně jako lék benzyl benzoát, který zabíjí roztoče zákožky svrabové, a proto se vyskytuje v lécích předpisovaných na léčbu svrabu. K léčbě svrabu se dá využít gel z aloe vera, nebo i přímo nařezané listy této rostlinky.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Nimba

I nimba se řadí mezi oleje, které se nacházejí v krémech a různých mastích. O tomto oleji je známo, že má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

I tomuto oleji přisuzují některé studie schopnost zabíjet roztoče zákožky svrabové. Testováno to ale bylo zatím jen na psech (svrab se u nich léčil použitím šamponu s tímto olejem po dobu dvou týdnů. Psi se sice plně nezotavili, ale výrazně se zmenšil počet roztočů v jejich kůži).

Hřebíčkový olej

Při přípravě pokrmů se často můžeme setkat s kořením zvaným hřebíček. Jedná se o část rostliny hřebíkovce kořenného pocházejícího z jihovýchodní Asie. Hlavní látkou obsaženou v hřebíčku je sloučenina eugenol, která je známá pro své antiseptické a lokálně anestetické účinky. Eugenol se využívá v zubním lékařství, protože hřebíčková silice pomáhá utlumit citlivost i bolestivost nervního zubu (třeba při kloktání směsi s obsahem této silice). Látky z hřebíčku mohou být také obsažené v inhalačních roztocích určených k dezinfekci dýchacích cest a léčbě průduškových zánětů.

V lidovém léčitelství se hřebíčku přisuzuje i schopnost likvidace nejrůznějších roztočů (tedy i zákožky svrabové). K tomu by se měl využít hřebíčkový olej společně s nějakým rostlinným olejem (případně ořechovým). Je důležité nezapomenout, že hřebíčkový olej by se neměl dostat neředěný do kontaktu s lidskou pokožkou, protože je silně dráždivý. Navíc se nedoporučuje ho užívat těhotným ženám. Hřebíčkový olej se dá vcelku levně sehnat v lékárnách (nevyrábí se doma). Prozatím ale nebyl účinek hřebíčkového oleje nijak potvrzen, došlo zatím jen ke zkoušce vlivu hřebíčkového oleje na léčbu svrabu u skupiny králíků a prasat. Opět ale ještě nedošlo k výzkumu na lidech.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Kajenský pepř

Kajenský pepř má podle babských rad pomáhat pacientům při léčbě svrabu, ve skutečnosti ale jeho účinky nebyly nikdy prokázány. Je možné, že může mít kajenský pepř pozitivní účinky na zmírnění bolestí a i svědění. Kajenský pepř totiž obsahuje kapsaicin (ten je součástí i různých přípravků). Kapsaicin pomáhá ke zmírňování bolestí a svědění. Důležité je ho ale aplikovat přímo. Přípravky s obsahem kapsaicinu by ale neměl pacient užívat bez konzultace s lékařem.

Kurkuma

Léčivé účinky kurkumy nejsou nijak dokázané, i přesto někteří pacienti tvrdí, že aplikace kurkumy pomáhá zmírňovat příznaky svrabu. Kurkuma ale nedokáže svrab vyléčit.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Rozmarýn

I rozmarýn bývá nedílnou součástí řady kuchařských receptů. A stejně jako jiná bylinná dochucovadla využívaná v kuchyni má i rozmarýn léčivé účinky známé už celá staletí. Rozmarýn se dá využívat při léčbě nadýmání, má také protizánětlivé účinky. Lidové léčitelství rozmarýnovému oleji přisuzuje také schopnost ničit zákožku svrabovou. Kromě hubení roztočů, by měl rozmarýn pomáhat i s hojením puchýřů a zklidněním vyrážky. Babské rady tvrdí, že samotné mytí těla rozmarýnovým čajem by mělo dokázat svrab zastavit. Ve skutečnosti může rozmarýn zlikvidovat dospělé roztoče zákožky svrabové, ale jistě si nedokáže poradit s larvami, ty v kůži zůstávají a z nich se pak rodí noví paraziti. Rozmarýnový olej se nedoporučuje pro lidi s vysokým krevním tlakem, nebo pacienty trpící vředy a těhotné ženy.

Další doporučení

Lidové léčitelství (ale nejen to) doporučuje zvýšit i příjem zinku při onemocnění svrabem, neznamená to ale, že by zinek dokázal léčit svrab, to opravdu nedokáže. Ale napomáhá při léčbě sekundárních infekcích, které často svrabové onemocnění provázejí. Tyto infekce vznikají většinou v otevřených kožních ranách. Svrabová kožní vyrážka je velmi nepříjemná, a její svědivost může vést k tomu, že se člověk neustále škrábe, a tak si na kůži „vytvoří“ otevřené ranky, které jsou velmi náchylné k různým infekcím. A právě na léčbu těchto infekcí je dobrý příjem zinku.

Na čem se lidové léčitelství shoduje s lékařskými odborníky, je, že není důležité jen přímé ošetření pacienta, ale stejně důležité je i zamezit šíření svrabu tím, že se musí pořádně vyprat všechny textilie, s nimiž pacient přišel do kontaktu. Pokud by se tak nestalo, svrab se může i nadále šířit, protože oblečení se s vysokou pravděpodobností roztoči zákožky svrabové ukrývají a „čekají“ na svou příležitost.

Kontroverzi při likvidaci svrabu vzbuzuje boritan sodný neboli borax, který bývá součástí různých pracích a čisticích prostředků. Ukazuje se, že na likvidaci svrabu je sice borax účinný, ale zároveň není zrovna pro lidi bezpečný. Rozhodně by se neměl aplikovat přímo na pokožku. Stejně tak je na to i bělidlo, které dokáže zabít roztoče, ale také nesmí přijít do kontaktu s pokožkou.

Autor: © Mgr. Jitka Konášová

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo osmnáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Svrab a sauna
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Domácí lék proti svrabu
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Infectoscab - příbalový leták

    Cempírek

    Infectoscab je velmi účinná mast proti svrabu a pokud jste nanesl mast podle návodu, tak není pravděpodobné, že by něco v kůži přežilo. To svědění souvisí s těmi zemřelými jedinci, kteří zůstali v kůži a tam se rozkládají a způsobují svědění a zčervenání kůže. Je třeba vydržet, než se všechny mrtvolky vyloučí při obměně pokožky, což může trvat až 28 dní.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Jak dlouho trvá léčba svrabu

    Cempírek

    Jak dlouho se má člověk držet dál od ostatních, když má svrab? Dospělí a děti ve věku 5 let a starší se mohou vrátit do práce nebo do školy/školky, jakmile zahájí léčbu. Prvních 24 hodin je ale důležité vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi.
    Vyrážka se vytrácí pomalu a bohužel také dlouho svědí. Může to trvat až měsíc od namazání mastí Infectoscab. Následná vyrážka, která vzniká i ve dnech po namazání souvisí s uhynulými jedinci zákožky svrabové, kteří zemřeli hluboko v kůži, kde dochází k jejich rozkladu a to dráždí pokožku, jenž v těch místech zarudne a svědí. Celé to skončí, až se obmění celá pokožka, což trvá 28 dnů.
    Možnosti úlevy od svědění:
    - Tea Tree Oil: Pro použití naneste na postiženou pokožku mast obsahující méně než 5 % tea tree oleje (můžete to udělat smícháním několika kapek oleje s pleťovou vodou nebo kokosovým olejem). Aplikujte denně při pociťování příznaků.
    - Koupele z ovesných vloček: Jedná se o skvělý způsob, jak zklidnit svědivou pokožku snížením zánětu. Ovesné koupele mohou pomoci zmírnit svědění spojené se svrabem.
    - Koupele z jedlé sody: Jako alternativu k ovesným vločkám vyzkoušejte studenou koupel s 60 gramy jedlé sody. To může pomoci zklidnit pokožku a zmírnit svědění.
    - Studené obklady: Přiložením studeného obkladu na kůži můžete snížit svědění. Vyzkoušejte ledový obklad nebo chladnou vlhkou žínku na oblasti těla, které obzvláště svědí.
    - Ocet: Možná jste slyšela, že svrab a svědění můžete léčit nanesením octa na kůži a po několika minutách opláchnout. Neexistuje však žádný důkaz, že to funguje a mohlo by to podráždit vaši pokožku.
    - Vyhněte se mýdlu: Mýdlo může dále dráždit pokožku, když máte svrab. Umyjte se vodou a vyhněte se mýdlu nebo vonným mlékům, když máte zanícenou pokožku.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Svědění po léčbě

    Cempírek

    Sama nejlépe víte, jak vypadalo onemocnění svrabem, takže již můžete rozeznat, co je svrab a co ne. Je možné, že v kůži přežila nějaká oplodněná samice nebo jiná stádia svrabu, která mohou započít novou generaci a svrab znovu vyvolat. Když je člověk napaden roztočem svrabem poprvé, příznaky se mohou objevit až za dva měsíce po napadení. Pokud ale měl člověk svrab již dříve, stane se citlivým na roztoče a příznaky se obecně objevují mnohem dříve, během 1 až 4 dnů. Svrabem je možné se nakazit opakovaně. Je-li příznak podobný vyrážce, kterou znáte z první epizody svrabu, tak budete muset znovu k lékaři, aby potvrdil nákazu svrabem a předepsal mast Infectoscab.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo osmnáct.