Facebook Síť X Pinterest email tisk

Zákožka svrabová

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Naposled upraveno

Hlavní stránkaSvrab u člověka

Zákožka svrabová způsobuje svědivé infekční kožní onemocnění. Působí menší epidemie v prostředí, kde je předpoklad většího pohybu lidí v kombinaci s nižší úrovní hygieny. Svrab je velmi snadno přenosný, nejčastěji přímým kontaktem kůže s kůží, a patří do skupiny chorob přenosných pohlavním stykem (STD). Přenos je možný také společně používaným oblečením, lůžkovinami nebo ručníky. Spolehlivé údaje o počtu nemocných neexistují, mimo jiné i proto, že nemocní se většinou za svrab stydí a nejdou k lékaři.


Obsah článku

Jak poznat svrab

Většinu příznaků způsobuje samička zákožky svrabové (vyrážka podobná svrabu). Ta vrtá denně několik milimetrů dlouhé chodbičky ve stratum corneum (vnější vrstva kůže), do kterých klade 2–3 vajíčka denně a zanechává zde skybaly (výkaly). Larva se vylíhne za 3–5 dní a v dospělce se přemění do 3 týdnů.

Příznaky onemocnění:

  • velmi intenzivní až kruté noční svědění (pruritus);
  • po zahřátí pod pokrývkou se objeví vyrážka na charakteristických místech kůže, zejména tam, kde je malá tloušťka kůže (genitál, třísla, podbřišek, kolem pupku, kolena, podpaží, zápěstí, lokty, prsní bradavky, mezi prsty ruky, v podpažní jamce);
  • zpravidla současný výskyt u členů domácnosti a u všech sexuálních partnerů;
  • chodbičky v kůži esovitého tvaru, bělošedavé barvy a délky 5–15 mm;
  • vyskytují se makuly, papuly, papulovezikuly, krustoskvamy, později exkoriace (poranění kůže škrábáním), dále se může vyskytovat ekzém, někdy malá tečkovitá hnisavá ložiska.

Mezi zvláštní formy patří scabies inkognita (u lidí s dobrými hygienickými návyky), scabies granulomatosa (představuje reakci imunitního systému na mrtvé zákožky), scabies norvegica (u imunosuprimovaných) a scabies crustosa (velice nakažlivá forma svrabu).

Velikost zákožky

Samičky jsou velké až půl milimetru, takže se dají rozeznat za pomocí lupy. Sameček je oproti samičce dvakrát menší. Samička žije na povrchu kůže a brzy umírá (žije asi 2 měsíce). Protože zákožka svrabová přijímá kyslík difuzí, nezanořuje se hlouběji do kůže. Oplodněná samička vyvrtává povrchní kanálky v rohové vrstvě kůže a do chodbiček ukládá vajíčka, ze kterých se v průběhu dalších tří týdnů vyvinou nejprve larvy, poté takzvané nymfy a nakonec pohlavně zralé zákožky svrabové, které cestují chodbičkami zpět na povrch kůže.

Než člověk vývoj infekce zpozoruje, uběhne obvykle několik týdnů. Předpokládá se, že kožní reakce je vyvolána přecitlivělostí na parazity, která se vyvine až po určité době. V šíření svrabu může hrát významnou roli i stoupající obliba cestovat. V některých hotelích s nízkou úrovní hygieny není ložní prádlo dostatečně vyprané, takže se další lidé mohou snadno nakazit.

Jak se přenáší

Onemocnění se objevuje převážně mezi dospělou populací. K přenosu dochází při kontaktu s nakaženým a nebo s věcmi, kterých se nakažený dotýkal. Ten, kdo se dostal do kontaktu se svrabem nakaženým člověkem, by měl při výskytu podobných symptomů okamžitě vyhledat kožního lékaře. Důležitým faktorem je, aby po dobu léčby byly kontakty s jinými osobami co nejmenší, což je zejména pro děti velké omezení.

U dětí je nutné kromě léčby příčiny nákazy snížit nesnesitelný pocit svědění pomocnou léčbou. Zaprvé proto, že děti mají tendenci se velice často v takových případech škrábat, takže může dojít k zanesení sekundární infekce do kůže, zadruhé proto, aby se kůže co nejdříve uzdravila. Mnoho pacientů navíc trpí kvůli silnému svědění nespavostí.

Je důležité, aby pacient pochopil, že se jedná o nakažlivou nemoc. Když jsou mu vysvětleny způsoby přenosu infekci, sníží se i jeho obavy z ní. Při dodržení všech opatření se dá svrab vyléčit v průběhu několika dní.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Inkubační doba

Inkubační doba je měsíc až měsíc a půl.

Jak se zbavit svrabu

Léčba se skládá ze dvou kroků: musí být zabity všechny zákožky nacházející se pod kůží a musí být zabráněno nové infekci. Proto musí být provedena i likvidace zákožek, které se mohou nacházet v oblečení nebo ložním prádle, a zároveň léčeny všechny kontaktní osoby, například sexuální partner nebo rodinní příslušníci, a to i v případě, že se u nich žádné známky infekce neobjevují.

K vyhubení zákožek z povrchu kůže se nejčastěji používají dvě substance, které se aplikují zevně:

  • Lindan (hexachlorcyklohexan) krém nebo mléko – u dospělých ve formě třídenní léčby celého těla, u dětí se dva po sobě jdoucí dny aplikuje na 3 hodiny na celé tělo s výjimkou hlavy; u dětí do 3 let pouze v nemocnici, pod dohledem lékaře;
  • Esdepallethrin (Spregal).

Obě účinné látky se často kombinují s benzylbenzoátem.

Je nutné vyprat (pokud možno převařit) všechno osobní ložní prádlo. V případě, že var není možný, by mělo být prádlo po vyprání na několik dní odděleno od ostatního.

U svrchních oděvů stačí důkladné vyvětrání po dobu nejméně 4 dnů, protože zákožky přežívají mimo kůži maximálně 2 až 3 dny. Protože medikamentózní léčba kůži dráždí a vysušuje, měly by být následně použity mastné krémy a koupele, aby došlo k obnovení tukového obsahu kůže. Suchá kůže svědí, proto se může stát, že svědění bude pokračovat a nemusí to nutně znamenat selhání léčby. Při větším rozsahu sekundární infekce může být nutné nasadit antibiotika, o tom však musí rozhodnout lékař.

Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto:
© Lib

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo osmnáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku

Zákožka svrabová

Sona

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, na akých povrchoch môže zákožka svrabová prežívať okrem oblečenia, čalúneného nábytku, matracov a pod. či je možný výskyt / prežívanie aj na dreve - celodrevená stolička, drevený rošt v drevenej posteli (bez umiestnenia matraca)resp. v špárach drevenej podlahy, lištách a taktiež napríklad na povrchu vane / v sprchovom kúte (akryl) Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Počet odpovědí: 3 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět


Svrab kožní onemocnění u lidí
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Tělový svrab
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Infectoscab - příbalový leták

    Cempírek

    Infectoscab je velmi účinná mast proti svrabu a pokud jste nanesl mast podle návodu, tak není pravděpodobné, že by něco v kůži přežilo. To svědění souvisí s těmi zemřelými jedinci, kteří zůstali v kůži a tam se rozkládají a způsobují svědění a zčervenání kůže. Je třeba vydržet, než se všechny mrtvolky vyloučí při obměně pokožky, což může trvat až 28 dní.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Jak dlouho trvá léčba svrabu

    Cempírek

    Jak dlouho se má člověk držet dál od ostatních, když má svrab? Dospělí a děti ve věku 5 let a starší se mohou vrátit do práce nebo do školy/školky, jakmile zahájí léčbu. Prvních 24 hodin je ale důležité vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi.
    Vyrážka se vytrácí pomalu a bohužel také dlouho svědí. Může to trvat až měsíc od namazání mastí Infectoscab. Následná vyrážka, která vzniká i ve dnech po namazání souvisí s uhynulými jedinci zákožky svrabové, kteří zemřeli hluboko v kůži, kde dochází k jejich rozkladu a to dráždí pokožku, jenž v těch místech zarudne a svědí. Celé to skončí, až se obmění celá pokožka, což trvá 28 dnů.
    Možnosti úlevy od svědění:
    - Tea Tree Oil: Pro použití naneste na postiženou pokožku mast obsahující méně než 5 % tea tree oleje (můžete to udělat smícháním několika kapek oleje s pleťovou vodou nebo kokosovým olejem). Aplikujte denně při pociťování příznaků.
    - Koupele z ovesných vloček: Jedná se o skvělý způsob, jak zklidnit svědivou pokožku snížením zánětu. Ovesné koupele mohou pomoci zmírnit svědění spojené se svrabem.
    - Koupele z jedlé sody: Jako alternativu k ovesným vločkám vyzkoušejte studenou koupel s 60 gramy jedlé sody. To může pomoci zklidnit pokožku a zmírnit svědění.
    - Studené obklady: Přiložením studeného obkladu na kůži můžete snížit svědění. Vyzkoušejte ledový obklad nebo chladnou vlhkou žínku na oblasti těla, které obzvláště svědí.
    - Ocet: Možná jste slyšela, že svrab a svědění můžete léčit nanesením octa na kůži a po několika minutách opláchnout. Neexistuje však žádný důkaz, že to funguje a mohlo by to podráždit vaši pokožku.
    - Vyhněte se mýdlu: Mýdlo může dále dráždit pokožku, když máte svrab. Umyjte se vodou a vyhněte se mýdlu nebo vonným mlékům, když máte zanícenou pokožku.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Svědění po léčbě

    Cempírek

    Sama nejlépe víte, jak vypadalo onemocnění svrabem, takže již můžete rozeznat, co je svrab a co ne. Je možné, že v kůži přežila nějaká oplodněná samice nebo jiná stádia svrabu, která mohou započít novou generaci a svrab znovu vyvolat. Když je člověk napaden roztočem svrabem poprvé, příznaky se mohou objevit až za dva měsíce po napadení. Pokud ale měl člověk svrab již dříve, stane se citlivým na roztoče a příznaky se obecně objevují mnohem dříve, během 1 až 4 dnů. Svrabem je možné se nakazit opakovaně. Je-li příznak podobný vyrážce, kterou znáte z první epizody svrabu, tak budete muset znovu k lékaři, aby potvrdil nákazu svrabem a předepsal mast Infectoscab.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo osmnáct.